Розробки уроків

Тема: Сучасні уявлення
людей про Всесвіт.
Розв’ язування задач на рух . Дії з іменованими числами.
(Інтегрований урок природознавство- математика)
(НПП Росток).
Мета:
Продовжити формувати уявлення про Космос , як
простір, що існує за межами планети Земля, закріпити поняття, що Сонце –це
велика зірка, навколо якої обертається 8
планет; розширити уявлення про стан планет Сонячної системи. Закріпити вміння
виконувати перетворення іменованих чисел, розв’язувати задачі за допомогою
формул.. Розвивати логічне мислення,увагу, пізнавальний інтерес, бажання
досягти успіхів в роботі. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання:
Демонстраційний матеріал: таблиця з зображенням планет Сонячної системи;
ілюстрації на космічну тему, комп’ютер, презентація . Матеріал для
індивідуальної роботи: картки із завданнями.
Хід уроку.
I.Організація
класу.
Девіз уроку: Діяти- активно!
Думати- оперативно!
Сперечатись-
доказово!
Для всіх обов’язково!
II.Актуалізація
опорних знань.
1. Природнича розминка
«Чи вірите ви?»
Чи вірите ви в те,
що?..
* Усі речовини, з яких складається Сонце,
перебувають у твердому стані.
* Сонце постійно
випромінює багато світла і тепла.
* Сонячним світлом і
теплом освітлюються й обігріваються планети, які рухаються навколо Сонця.
* Планети випромінюють
світло і тепло.
* Планети — холодні
космічні тіла. Їх освітлює й обігріває Сонце.
* Планети світяться
відбитим сонячним світлом.
* Шлях, яким планета
рухається навколо Сонця, називається орбітою.
2.
Гра «Упізнай планету за описом»
* Мене називають «блакитною планетою»,
оскільки на мені багато води і я маю повітряну оболонку — атмосферу, яка надає
мені блакитного відтінку. У мене є природний супутник — Місяць. Я маю одну
унікальну особливість — на мені існує життя. (Земля)
* Мене називають
червоною планетою із-за кольору моїх пустель. (Марс)
* Я ношу ім’я римського бога морів. Я мерехчу
блакитнуватим кольором, що нагадує блиск води. (Нептун)
* Я — найгарячіша
планета у Всесвіті. Температура моєї поверхні може досягати до +500 °С. Названа
жіночим ім’ям. У Древньому Римі була богинею любові. (Венера)
* Я — найближча до
Сонця планета. Я дістала свою назву на честь римського вісника богів, бога
торгівлі. Я обертаюся дуже швидко навколо Сонця — за 88 днів. (Меркурій)
* Я — дуже старий, тому
лежу на боці і дуже мерзну. (Уран0
ІІІ
Мотивація навчальної діяльності .
На протязі
багатьох століть люди досліджували Всесвіт. Їхні уявлення часто
змінювалось і сучасні уявлення відмінні від тих, що були навіть 100 років тому.
Чому так відбувалось? Як це впливає на сьогоднішніх землян? Чи закінчилося
вивчення Всесвіту? На ці питання ми
дамо відповіді на сьогоднішньому
уроці, також ми повторимо перетворення іменованих чисел, розв’язування задач за допомогою формул, закріпимо навички розв’язування рівнянь і нерівностей..
IV.
Вивчення нового матеріалу .
1.
Розповідь учителя
— Усю свою історію
людство намагалося розгадати таємниці зоряних просторів. Сучасний етап
дослідження Всесвіту, як вважають, розпочався більш ніж 400 років тому, коли
поляк Миколай Коперник припустив, що Земля та інші планети обертаються навколо
Сонця. Його ідеї розвинув італієць Галілео Галілей.. Він один із перших застосував для вивчення
зоряного неба телескоп і вдосконалив його, а також відкрив чотири супутники
Юпітера, зорі Чумацького Шляху, описав поверхню Місяця, чим спонукав багатьох
учених до подальшого вивчення небесних тіл. Аж до середини XX століття продовжувався період накопичення
знань про космічні об’єкти завдяки удосконаленню будови телескопів, якими
обладнували обсерваторії.
Обсерваторія (від
латинського слова «спостерігати») — наукова установа в спеціальній будівлі, де
здійснюються систематичні спостереження за зорями, планетами та іншими
космічними тілами.
— До речі, Україна —
фактично найбільша за кількістю обсерваторій астрономічна держава в Європі.
Обсерваторії часто зводять у горах, адже повітря там чистіше та прозоріше, тому
зорі менше мерехтять і менше спотворюються їх зображення. У наш час
застосовують новітні радіотелескопи, які вловлюють космічне випромінювання, усі
сигнали записуються, а потім, після обробки на комп’ютерах, перетворюються на
зображення. Так вивчаються нові планети, розгадуються таємниці Сонця, Місяця.
Люди готуються до мандрівок просторами Всесвіту, як у фантастичних фільмах.
— Зауважте, першими
«космонавтами» були тварини. Собак, шимпанзе, котів, черепах і навіть перепілок та равликів учені долучали до
вивчення впливу умов космічного польоту на живі організми . 3 листопада 1957 року на навколоземну
орбіту вирушив перший космічний мандрівник — собака Лайка . 19 серпня 1960 року були відправлені собаки
Білка і Стрілка , які провели на орбіті 24 години, а повернулися на Землю у
спеціальній катапультуючій капсулі.
— Нарешті у 1961 році
свої космічні подорожі почала і людина. Проривом у розвитку вивчення космосу
був політ першої людини, здійснений 12 квітня 1961 року. Перший космонавт Юрій
Олексійович Гагарін провів на
навколоземній орбіті 108 хвилин, упродовж яких було вивчено, як людина
поводиться в космосі і як почувається в умовах невагомості. Українці побували в космосі одними з перших.
Так, у 1962 році українець Павло Романович Попович брав участь у третьому космічному польоті . А
за часів Незалежності в 1997 році на американській станції впродовж 16 діб у
космосі працював громадянин України Леонід Каденюк .
— А ще українці здавна брали активну участь у
вивченні космосу. Українське походження мали такі творці теорії космічних
польотів, як Костянтин Ціолковський (до речі, повне прізвище —
Ціолковський-Наливайко) ,
Микола Кибальчич, Юрій Кондратюк. У Київському політехнічному інституті свого
часу навчалися знаменитий конструктор Сергій Корольов. Активно розвивається
космічна галузь і нині.
-- Проаналізувавши отримані дані, сучасні вчені
пропонують таку модель Усесвіту: наша Сонячна система входить до складу
Галактики (гігантського скупчення зірок) під назвою Чумацький шлях . Наша та
інші галактики, у свою чергу, утворюють скупчення галактик , а вони —
надскупчення . Світ Усесвіту дуже різноманітний і вміщує незліченну кількість
небесних тіл та їх систем. Таким чином, якщо уявити, що Земля — це наш
космічний будинок, то в пізнанні Всесвіту ми лише зробили тільки
крок за поріг цього будинку
час
застосовують новітні радіотелескопи, які вловлюють космічне випромінювання, усі
сигнали записуються, а потім, після обробки на комп’ютерах, перетворюються на
зображення. Так вивчаються нові планети, розгадуються таємниці Сонця, Місяця.
Люди готуються до мандрівок просторами Всесвіту, як у фантастичних фільмах.
— Зауважте, першими
«космонавтами» були тварини. Собак, шимпанзе, котів, черепах і навіть перепілок та равликів учені долучали до
вивчення впливу умов космічного польоту на живі організми . 3 листопада 1957 року на навколоземну
орбіту вирушив перший космічний мандрівник — собака Лайка . 19 серпня 1960 року були відправлені собаки
Білка і Стрілка , які провели на орбіті 24 години, а повернулися на Землю у
спеціальній катапультуючій капсулі.
Фізкультхвилинка
Не лови на уроці гав, (Повороти в
різні сторони.)
Ти сьогодні – космонавт.
Починаємо тренування, (Нахили вперед.)
Щоб витримати всі випробування .
Жде нас швидкісна ракета (Присідають.)
Для польоту на планети.
Нас чекає давно Марс. (Покрутились.)
Зірки в гості ждіть ви нас.
V Подорож
планетами Сонячної системи. Розв’язування задач.
Ми також з вами сьогодні будемо дослідниками, Здійснимо подорож до деяких
планет Сонячної системи і виконаємо ряд обчислень.
Меркурій, планета, що знаходиться найближче до Сонця.
Відстань від Сонця до Землі в середньому 150 млн.км, а від Сонця до
Меркурія -58 млн.км. На скільки відстань від Сонця до Землі більша за відстань від Сонця до
Меркурія?
Венера Ми знаходимося на планеті Венера. Це друга планета від
Сонця. Ця планета найяскравіший об'єкт
на небі піся Сонця і Місяця.
Щоб знайти число, що виражає відстань від Венери до Сонця потрібно
розв’язати нерівність.
107 < S ≤ 109 млн. км.
Марс
Марс – Його денна температура на
поверхні нагадує земну. Це четверта планета від Сонця. Марс називають червоною
планетою за його іржаво -червоний колір. Марс є найбільш вивченою планетою
після Землі. На нього здійснювало посадку більше космічних апаратів,ніж на будь
- яку іншу планету.
Розв’язавши рівняння, ви дізнаєтеся скільки разів в минулому столітті
здійснювали посадку космічні кораблі на Марсі.
(270 : у – 18 ) ∙ 9 = 108
Земля, єдина з планет Сонячної системи, на якій є життя . Наші
астронавти постійно подорожують Всесвітом, проводячи дослідження.
Задача. Перший космічний корабель летів зі швидкістю 28 000 км/год, другий – 26 000 км/год . Яку відстань вони подолають за 5 годин ?
Парна робота
Задача 2 Два місяцеходи рушили назустріч один одному
і через 3 години зустрілись. Перший йшов зі швидкістю
4 км/год, другий – 3 км/год. Яка
відстань була між ними спочатку?
Самостійна робота.
300 км =
____________________ м. (Ця величина означає висоту польоту космічкого корабля. З висоти 300 000 метрів Юрій Гагарін бачив хмари і
неясні тіні на далекій Землі .)
6 кг =
____________________ г. ( Ця величина означає вагу собаки
– космонавта. Їх було
багато : Білка, Стрілка, Чорнушка, Зірочка , Бджілка, Мушка. Всі вони повернулись
на Землю.)
3 роки = ___________________ міс. (Ця величина означає вік собаки, яка літала в космос.)
108 хв = ______ год _______ хв. ( , Ця величина означає час за який космічний корабель «Схід » з Юрієм Гагаріним на борту здійснив повний оберт навколо нашої планети.)
384 401 км =
__________________ м. ( Ця величина означає відстань від Землі до Місяця.)
Самоперевірка.
VI Підведення підсумків уроку.
Підходить до кінця наш урок. Що вас зацікавило?
-
Чи всі таємниці всесвіту ми розкрили?
-
Який висновок зробили?
-
До чого він нас спонукає?
Тема: Пейзаж відповідає настрою
персонажів твору. Іван Сенченко «Чимчикують наші хлопці». Чудова квітка
Петриківка.
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових
творів; вчити аналізувати прочитане; навчати уявляти написані картини; розмірковувати
над текстом; розвивати уяву, мовне чуття, виховувати любов до природи.
Обладнання: презентація до уроку; картки для групової роботи;
картини пейзажу, уроки Пані Фарби та Олівця.
Тип уроку: урок формування умінь, знань і навичок.
Хід уроку
І.1. Організаційний момент.
- Доброго
ранку вам я скажу.
А може на вушко всім
вам прошепчу
Про те, що пора урок
починати,
Думати, мріяти,
фантазувати!
Давайте з вами
обнімемось
І над землею піднімемось.
Тепло сердець з’єднаємо
і сонцем засіяємо!
- Я
бажаю вам добра!
- Погляньте один на
одного, посміхніться один одному. Подаруйте товаришу добре слово. Хай ваш
настрій буде хорошим, а день мине цікаво.
- Погляньте один на
одного, посміхніться один одному. Подаруйте товаришу добре слово. Хай ваш
настрій буде хорошим, а день мине цікаво.
Підійдіть
до мене і виберіть собі емблеми нашого уроку (різноманітні польові квіти ). - Ми сьогодні будемо працювати
в групах. По
квітах
сформуйте групи. Займіть свої місця
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Пригадаємо,
що ми вивчали на минулому уроці?
ІІ 1.Встановіть відповідність. Робота
в парах
Красива осінь
вишиває клени
Д.Павличко
Сипле, сипле, сипле
сніг
Л. Українка
Сосна
І.Франко
Плесо
Л.Костенко
-
Що
об’єднує ці твори? (ліричні вірші)
-
Чому
вони присвячені? ( пейзажна лірика)
ІІ 2.Асоціативний кущ ПЕЙЗАЖ
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
-
Пропоную
вашій увазі репродукції картин, уважно розгляньте їх.
Що об’єднує всі ці
картини? (Це пейзаж)
Вступне
слово вчителя.
Художники
передають зміст своїх творів за допомогою художніх технік, фарб, тонування.
Письменники у
прозових творах теж часто описують картини природи – пейзажі. Не кожен може
помітити в житті ту красу, яку письменник показує за допомогою слова. Як йому
вдається викликати в нашій уяві яскраві образи? Звичайно за допомогою художніх
засобів, майстерного володіння словом.
-
Які
засоби художньої виразності нам знайомі? Пригадайте із завдання:
1 гр.: Е + ПІР’Я
- Р’Я + ТЕМА – МА + Т = ЕПІТЕТ
2гр.: ПОЛЕ –
ЛЕ +РІВНІСТЬ – ІСТЬ + Я + ННЯ = ПОРІВНЯННЯ
3гр.:УМ – М
+ ОСА – А + ОБЛАВА – АВА + Е + ННЯ = УОСОБЛЕННЯ.
-
Сьогодні
ми починаємо вивчати новий розділ. Його назва вже вам відома – це «Пейзаж в
художніх творах».
IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Бесіда.
-
Ми познайомимося з художніми творами у яких ви
зустрінете різноманітні засоби художньої виразності.
-
Як
ви думаєте яка тема творів з цього розділу?
-
Чому
ви хотіли б навчитися читаючи твори з цього розділу?
-
Тема
сьогоднішнього уроку « ПЕЙЗАЖ ВІДПОВІДАЄ НАСТРОЮ ПЕРСОНАЖІВ
ТВОРУ. ГАРНО НА ДУШІ – ГАРНО НАВКОЛО.
Пропоную вашій увазі
твір «Чимчикують наші хлопці» автором якого є Іван Сенченко.
2. Біографічна
довідка. (Доповнюють учні, за бажанням).
3.Словникова робота. (До поданих слів
дібрати синоніми).
Чимчикують (йдуть…)
Брели (ішли…)
П’ятірка (колись була найкраща оцінка)
4.
Читання тексту комбіновано: вчитель- учні..
-
Який
настрій створює це оповідання?
-
Коли
відбувається мандрівка хлопчиків?
-
Який
настрій був у хлопців? Чим він був викликаний?
5. Читання
мовчки.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
6.
Групова робота «Відшукай»
1гр.: Знайти уособлення в тексті.
2гр.: Знайти епітети в тексті.
3гр.: Знайти порівняння в тексті.
4гр. Гра «Знайди
пару»
Кашка срібний
Сокирки шовковий
Будяк синій
Джміль білий
5гр. Вправа 7 служок. Постановка запитань до тексту.
7. Робота з ілюстрацією. Круги Ейлера-Венна
-
Порівняйте
ілюстрацію і текст.
-
Який настрій передав І.Сенченко? Що він для цього використав?
-
Який настрій передано в ілюстрації? Що використав художник, щоб передати гарний
настрій?
8.
Проблемне запитання.
-
Розгляньте
репродукції картин. Який настрій вони передають?
-
З
чого це видно?
-
До
якого жанру образотворчого мистецтва належать дані картини?
- Як вони називаються?
- Яку мету поставимо перед собою?
Урок пані Фарби та Олівця
1. Легенда
про Петриківський розпис.
2.Розгляд
репродукцій
3.
Показ
техніки виконання основних елементів петриківського розпису.
4. Практична робота учнів.
V. Підсумок уроку.
- Хто автор твору який ми сьогодні читали?
- Які засоби художньої виразності ви знаєте?
Учні середнього рівня : виразно читати текст, вміти знаходити засоби
художньої виразності.
Учні достатнього рівня: те, що й с. р., скласти план до твору.
Учні високого рівня: те, що й попереднім учням, придумати продовження твору
(5-7 речень)
Серія уроків по темі "Лексичне значення слова"
Серія уроків по темі "Лексичне значення слова"
Коментарі
Дописати коментар